24 Wielka Gala Integracji


 • 2019.11.17

  16 listopada 2019 roku spotkaliśmy się na Wielkiej Gali Integracji z okazji 25lecia organizacji w Arenie Ursynów. Uroczystość przygotowana została przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, którego Prezeską jest pani Ewa Pawłowska. Całości obchodów patronuje zwyczajowo Prezydent RP. Ewa Pawłowska to żona zmarłego w ubiegłym roku Piotra Pawłowskiego - twórcy, inspiratora i lidera działań integracyjnych podejmowanych w Polsce na rzecz osób niepełnosprawnych. Nie ma już z nami pana Piotra, ale zasiane przez niego ziarno wciąż daje wspaniałe plony.
  Dzięki działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja niepełnosprawni w Polsce coraz rzadziej borykają się z utrudnieniami wynikającymi z ich przypadłości. Powstaje coraz więcej ułatwień pozwalających niepełnosprawnym na dostęp do niedostępnych dla nich wcześniej miejsc. Kolejne kina, teatry, muzea zostają przystosowane do osób z ograniczonymi możliwościami ruchu, wzroku i słuchu. Wydawany od 1994 roku magazyn „Integracja” dba by niepełnosprawnych
  stale informowano o najważniejszych dla nich kwestiach. Od roku 2003 pomaga w tym także redakcja strony internetowej niepełnosprawni.pl.
  Do akcji na rzecz pomocy niepełnosprawnym dołączyły PKP Intercity i LOT. W środkach lokomocji obu tych przewoźników osoba z ograniczeniami zawsze znajdzie pomocną dłoń.
  Podejmowane są działania w kierunku otwarcia rynku pracy dla niepełnosprawnych mając na uwadze ich wykształcenie i zaangażowanie.
  Wielka Gala Integracji jest podsumowaniem wydarzeń roku, a także uhonorowaniem osób najbardziej zaangażowanych w poprawę jakości życia skrzywdzonych przez los.
  W 2019 roku Medal Przyjaciół Integracji przyznany został:

  1. Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za pracę na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnością.
  2. M.St.WARSZAWA za dostosowywanie do potrzeb osób z niepełnosprawnością największego polskiego miasta
  3.Miastu Gdynia za działania architektoniczne, przestrzenne, transport publiczny i wydarzenia kulturalne które coraz bardziej lączą wszystkie grupy społeczne

  Wielka Galę Integracji prowadzili Beata Wachowiak-Zwara autorka i realizatorka programu „Gdynia bez barier” i Tomasz Wolny prezenter telewizyjny.
  Gwiazdami wieczoru byli Dorota Osińska aktorka Teatru Rampa, Julita Bartosiak studentka III roku lingwistyki stosowanej, Maleo Regge Rockers z jej liderem Dariuszem Melejonkiem oraz zespół „De Mono” który porwał wszystkich do tańca w rytmie znanych przebojów w nowych aranżacjach.
  Śpiewano i tańczono a nad głowami unosiły się setki żółtych balonów.


  Elżbieta Bobrowicz

  Powrót