Babciu to nie wnuczek


 • 2018.10.31

  W dniu 27.09.2018 w ramach Warszawskich Dni Seniora spotkaliśmy się w Warszawskim Centrum Kryzysowym na Woli przy ul. Młynarskiej. Ważną częścią tego spotkania były oszustwa dotykające starszych łudzi.

  Wnuczek, policjant, abw, cbś - to hasła ciągle znajdujące "chętnych" na przekazanie oszustom swoich oszczędności. Mimo licznych ogłoszeń oraz informacji w radiu, telewizji prasie i miejscach, takich jak przychodnia, bibliotekach czy w kościołach itp. nadal zdarzają się przypadki oszustw przede wszystkim starszych ludzi. Wg informacji przekazanej nam podzczas spotkania suma, na którą oszukano seniorów w 2017 wyniosła 17 mln złotych, a w tym roku już ponad 7 mln. 

  Jak  widać jest to olbrzymi problem społeczny, a dla oszukanych ludzi wielką tragedią życiową.

  Ważna  informacja uzyskana podczas spotkania - w internecie znajdują sie liczne filmiki o metodach obrony przed oszustami.

  Można je obejrzeć na stronach internetowych policji, straży mielskiej. Na  kanale you tube można je obejrzeć wpisując słowa takie jak np. „oszustwa na wnuczka, policjanta, abw”.

  Również grupa seniorów  z Warszawy w dzielnicy Wawer nagrała film, jak rozpoznawać i jak reagować na próby oszustw. Pod linkiem poniżej możecie zobaczyć ten film

  https://www.youtube.com/watch?v=vHhrydEUlHE  

  a także na stronie um.warszawy.pl

  http://politykaspoleczna.um.warszawa.pl/sites/politykaspoleczna.um.warszawa.pl/files/artykuly/zalaczniki/6_prezentacja_policja.pdf 

  Tamara Zawadzka

  Powrót