Treningi pamięci dla Seniorów


 • 2018.12.03

  Dni Seniora promują przedsięwzięcia realizowane w całym roku. Do udziału w jednym z nich zaprosiła nas Fundacja METAMORFOZY. Mimo początkowej rezerwy wzięliśmy w nim udział. Spodobało nam się. O nim chcemy opowiedzieć.

  Fundacja STOCZNIA oraz SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny opracowały scenariusze do ćwiczeń pamięci nazwanych Siłownia Pamięci oraz programy na tablety pod nazwą MEMO. W opracowaniu ćwiczeń brali udział naukowcy i praktycy.

  Projekt przeprowadziła Fundacja Metamorfozy. Treningi pamięci ukierunkowano na zaangażowanie całego mózgu. Dedykowano je osobom 60+. W procesie rekrutacji uwzględniono również osoby młodsze. W realizację zaangażowano seniorów. Byliśmy jednymi z nich. Wspieraliśmy uczestników głównie w części realizowanej na tabletach, choć nie tylko.

  Treningi składały się z dwóch zasadniczych części Siłowni Umysłu (na kartach papierowych) oraz Treningu Pamięci (na tabletach). Dla zapewnienia skuteczności zdecydowano, iż jeden prowadzący nie powinien przypadać na więcej niż 3 - 4 uczestników.

  Celem treningów było nie tylko ćwiczenie pamięci. W ich trakcie poznawaliśmy się oraz poprawialiśmy wzajemną komunikację. Aspekt ten wpływał na sprawność intelektualną, a w pewnym stopniu również fizyczną.

  Korzystaliśmy ze scenariuszy otrzymanych ze Stoczni, uzupełnionych przez Metamorfozy oraz programów MEMO na tabletach. Każdy dostał „na wynos” zestawy ćwiczeń oraz inne materiały uzupełniające.

  Chcieliśmy, aby treningi były atrakcyjne. Obejmowały one część teoretyczną oraz zasadniczą polegającą na ćwiczeniach wykorzystujących papierowe karty pracy i programy MEMO, a także na słuchaniu odpowiednio dobranej muzyki i oglądaniu filmów. Dzięki użyciu tabletów uczestnicy zdobywali praktyczne umiejętności pracy z urządzeniami cyfrowymi oraz zainstalowanymi na nich programami, a także korzystania z Internetu.

  Zachęcaliśmy uczestników do kontynuacji ćwiczeń we własnym zakresie, za pomocą własnego sprzętu, zainstalowanych na nim bezpłatnych programów MEMO i nie tylko. Satysfakcję sprawiały nam podziękowania za przydatność udostępnianych materiałów.

  Atmosfera wsparta elementami humoru oraz przekazywana wiedza spowodowały duże zainteresowanie uczestników. Cieszyła nas wysoka frekwencja oraz niejednokrotnie wyrażana chęć kontynuacji spotkań.

  Niektórzy obawiali się ćwiczeń na tabletach. Przyczyną był brak wcześniejszego kontaktu z takimi urządzeniami. Konsekwencją - obawa przed trudnościami w ich obsłudze oraz wstyd przed innymi uczestnikami. Z satysfakcją odnotowaliśmy, że dzięki indywidualnemu podejściu, uczestnicy pokonali bariery mimo uprzednich obaw, wręcz strachu. Spostrzegliśmy, iż ćwiczenia z tabletami zaczęły im sprawiać satysfakcję. Okazało się, że każdy, niezależnie od wieku może się czegoś nowego nauczyć.

  Wspominamy o tym, aby zwrócić uwagę, iż nie należy się „poddawać”. Pokonanie tych postaw wymaga cierpliwości i indywidualnego podejścia. W efekcie – dla obu stron murowana satysfakcja.

  Wymiernym dowodem ciepłego przyjęcia oraz uzyskanych efektów są pozytywne oceny wyrażone w raporcie Urzędu Dzielnicy Wola.

  Brakowało nam większego udziału mężczyzn w zajęciach. A szkoda, bo przy stołach z koedukacyjną obsadą było weselej i relacje między uczestnikami bardziej pozytywne.

  Sprawy aktywizacji i integracji seniorów były i są ważne. Fundacja Metamorfozy podtrzymuje nawiązane kontakty. Zorganizowała przedświąteczne spotkania integracyjne, których atmosfera była twórcza,  a jednocześnie ciepła i otwarta.

  Opisany projekt współfinansowany był ze środków Dzielnicy Wola Urzędu m.st. Warszawy w ramach programu Wolska Akademia Seniora. 

  Adam i Wanda Borowicz

  Powrót